İstanbul Economics Ekibimiz İstanbul Economics Ekibimiz

Ekibimiz

Üst düzey yönetim kadromuz ve uzman ekibimiz, her türlü ihtiyacınıza çözüm üretebilecek deneyime ve bilgiye sahiptir.

Kendi alanlarında uzman ekonomistler, hukuk ve kamu politikaları danışmanlarından oluşan ekibimiz, iş döngüsü boyunca ihtiyaçlarınızı karşılamak için entegre bir yaklaşımla çalışmaktadır. Uluslararası endüstri uzmanları ve akademisyenler dahil olmak üzere geniş bir ağa sahip olan İstanbul Ekonomi, müşterilerine en doğru çözümleri sunabilmek için proje bazlı iş birlikleri de gerçekleştirmektedir.

Sinan Ülgen
Kurucu ve Yönetici Ortak
1987 yılında ABD Virginia Üniversitesinde ekonomi ve bilgisayar mühendisliği dallarından mezun oldu. 1989-1990 yılları arasında Brugge Avrupa Kolejinde Avrupa Topluluğu konusunda master yaptı. Ülgen, 1990 yılında girdiği Dışişleri Bakanlığında iki yıl boyunca Ankara'da Birleşmiş Milletler dairesinde çalıştı. 1992-1996 yılları arasında ise Brüksel'de Avrupa Birliği Nezdindeki Türkiye Daimi Temsilciliğinde görev yapan Sinan Ülgen, bu dönemde Gümrük Birliği ile ilgili olarak Türkiye'nin müzakere pozisyonunun belirlenmesine katkıda bulundu ve müzakerelere fiilen katıldı. Daha sonra 1996 yılında T.C. Trablus Büyükelçiliği’nde görev yaptı. 1996 yılı sonunda Dışişleri Bakanlığı’ndan ayrılan Sinan Ülgen, halihazırda İstanbul Ekonomi Danışmanlığın Yönetici Ortağı olarak AB ve ekonomi konularında danışmanlık yapmaktadır. Ülgen aynı zamanda Ekonomi ve Dış Politika Araştırmalar Merkezi 'nin (EDAM) başkanıdır. 2004 yılında Kemal Derviş ile beraber yazdığı "Çağdaş Türkiye'nin Avrupa Dönüşümü" başlıklı bir kitabı bulunmaktadır. 2005 yılında da "AB ile müzakerelerin el kitabı" başlıklı kitabı yayınlanmıştır. Ülgen'in yurtdışında Center for European Policy Studies (CEPS), Center for European Reform (CER), Atlantic Council of the US ve World Economic Forum (WEF) gibi kurumlar ile International Herald Tribune, Financial Times, Wall Street Journal, European Voice ve Le Figaro gibi gazetelerde yayınlanmış makaleleri bulunmaktadır.
Mithat Özbek
Yönetici Ortak
1988 yılında Hacettepe Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nden mezun oldu. 1988-1989 yıllarında Indiana Üniversitesi'nde İngilizce eğitimi gördü. 1998-2000 yıllarında İstanbul Teknik Üniversitesi ve Exeter Üniversitesi ortak MBA programında İngilizce Pazarlama yüksek lisans derecesi (MBA) aldı. Profesyonel kariyerine Söğüt Seramik şirketinde ihracat bölümünde başladı. Gıda sektöründe faaliyet gösteren Puccinelli firmasında Genel Müdür Yardımcılığı yaptı. Kâğıt ve ambalaj sektöründe faaliyet gösteren İngiliz DS Smith şirketinde Genel Müdür ve Yönetim Kurulu üyesi olarak 10 sene görev yaptı. Türkiye'deki şirketin American International Paper ve Sabancı Holding ortak yatırımı Olmuksa'ya satışı sonrasında Olmuksa yönetiminde görev aldı. Çeşitli STK'larda üyeliği bulunmaktadır.
Pınar Ersen
Genel Müdür
1993 yılında ODTÜ Ekonomi Bölümü'nden mezun oldu. 2000-2002 yılları arasında ABD Hofstra Üniversitesi MBA programında Finans alanında yüksek lisans yaptı. Eylül 2022'de İstanbul Ekonomi'ye katılmadan önce, T.C. Ticaret Bakanlığı'nda görev alan Pınar Ersen, 25 yılı aşan devlet tecrübesi ve diplomatik deneyime sahiptir. Uzmanlık alanları, Serbest Ticaret Anlaşması müzakereleri ve Türkiye-AB Gümrük Birliği ile ticaret ve yatırımla ilgili çok sayıda politika alanını kapsamaktadır. 2015-2019 yılları arasında Brüksel'de Avrupa Birliği Türkiye Daimi Temsilciliği’nde Ticaret Başmüşaviri olarak görev yapan Ersen, 2009-2015 yılları arasında Ekonomi Bakanlığı’nda Daire Başkanı, Ağustos 2019-2022 döneminde ise Ticaret Bakanlığı Uluslararası Anlaşmalar ve AB Genel Müdürlüğü'nde Kıdemli Uzman görevlerini yürüttü.
Av. Naz Değirmenci
Kıdemli Danışman
Naz Değirmenci 2012 yılında Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun olduktan sonra 2013 senesinde İstanbul Barosu'na kayıt oldu. 2015 yılında International Association of Privacy Professionals (IAPP) tarafından verilen Avrupa Birliği mevzuatı kapsamında kişisel verilerin korunması uzmanı (CIPP/E) sertifikasını aldı. Sektörün önde gelen hukuk bürolarından ELIG Gürkaynak Avukatlık Bürosu ve BTS&Partners'da bilgi teknolojileri, medya ve iletişim hukukuna yoğunlaşarak sosyal medya, gizlilik ve kişisel verilerin korunması alanlarında uzmanlaştı. EDAM Google Politika Araştırma Görevlisi olarak yıkıcı teknolojiler, kişisel verilerin korunması, uluslararası veri transferi, sosyal medya hukuku ve ifade özgürlüğü konularında makaleler yayınladı. 2019 itibariyle İstanbul Ekonomi Danışmanlık'a katılan Naz Değirmenci, teknoloji ve medya/eğlence sektörlerinde faaliyet gösteren çok uluslu ve yerli şirketlere regülasyon uyumu, kamu politikaları ve kamu ile ilişkiler alanında danışmanlık vermektedir. 
Yeşil Sakaoğlu
Kıdemli Danışman
Bir önceki görevinde AmCham Türkiye’de Kamu İlişkileri Müdürü olan Yeşil Sakaoğlu, Türkiye’de faaliyet gösteren 100’ü aşkın Amerikan şirketinin kamu ilişkileri ve iletişim stratejilerinden sorumluydu. Bu görevi kapsamında, sağlık, teknoloji ve tüketim malları dahil olmak üzere çok çeşitli sektörlere danışmanlık verdi. Ekonomi ve Dış Politika Araştırmalar Merkezi’nde (EDAM) ve Dünya Bankası ve Avrupa Dış İlişkiler Konseyi (ECFR) gibi uluslararası kuruluşlarda çalıştı. Siber haklar ve AB-Türkiye ilişkileri hakkında makaleler yayınladı. Lisans ve yüksek lisans derecelerini London School of Economics and Political Sciences’da (LSE) kalkınma alanında tamamlayan Yeşil Sakaoğlu bitirme tezi olarak, doğrudan yabancı yatırım eğilimlerinin karşılaştırmalı analizi üzerinden farklı yatırımcı denklemlerini inceledi.
Ebru Altunkum
Ofis Müdürü
15 yılı aşkın mesleki tecrübesi bulunan Ebru Altunkum İstanbul Ekonomi Danışmanlık’ta toplantı ve randevuların planlanmasından, ofis işi çalışmalarda koordinasyonun sağlanmasına kadar tüm idari süreçlerden sorumludur.